Baza srpskih pseudonima i šifara srpskih pisaca nastala je u cilju povezivanja pseudonima sa fizičkim entitetom koji se krije iza njega, jer je pitanje autorstva jedan od osnovnih istraživačkih zadataka bibliotekara.[1]
Osnovu ove baze čini digitalizovani lisni katalog razrešenih pseudonima srpskih pisaca koji se čuva u Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“ u Beogradu, a u procesu njegove digitalizacije korišćene su napredne tehnologije koje su omogućile ne samo prelistavanje i čitanje digitalnih slika, već i pretvaranje skeniranih listića u pretraživ elektronski tekst, a time i pretragu i ekstrakciju ovih vrednih informacija.
Sadržaj digitalizovanog korpusa je povezan sa već formiranim zapisima u normativnoj datoteci ličnih imena CONOR.SR kako bi se povećala vidljivost ovih podataka, obogatila normativna datoteka, te dobili relevantniji rezultati pretrage.
Prateći strukturu internog kataloga pseudonima, digitalizovani materijal je podeljen u 37 datoteka. Digitalizovani listići razvrstani po slovima abecede (30 slova srpske abecede uz dodatak slova W) smešteni su u 31 datoteku, dok se u ostalih šest datoteka nalazi materijal iz sedme kutije internog lisnog kataloga, tj. korpus uputnih listića koji se odnose na naknadno razrešena anonimna dela i pseudonime date u vidu brojeva, simbola i šifara, grčkih slova ili slova na staroj ćirilici.